Képzeljük el, hogy a ferencvárosi müvházban működő bélyeggyűjtő szakkör, aminek aktív tagjaként sok ismeretségre tettünk szert belépésünk óta, évi küldöttgyűlésén elhatározza: lebontják a nyilvánosságtól őket elzáró falakat, azaz mostantól egy időben, egy helyen tartják szeánszaikat nemcsak az origamisokkal, és makettezőkkel,de a a sokat cikizett szalvétagyűjtőkkel is. "Legyünk együtt", a "több jobb" kiáltásokkal övezett gyűlésen végül elhatározzák, hogy a jövő héttől kezdve szerdánként közösen tartják a foglalkozásokat, a tagok, és az újonnan belépők pedig négy szakkör tagjai lesznek egyszerre - egy tagdíj ellenében. Közös levlista, közös kirándulások, közös üzenőfal. Kapóra is jön ez nekünk, hiszen eddig titkolt vonzódásunk a pillangó mintás szalvétákhoz végre nem szégyelendő többé. Ez lenne az OPEN SOCIAL FORUM vol.1
A múlt héten történt, hogy egy faszi szkriptet futtatott a Facebookon, amivel le tudta szedni az ismerősei adalapjairól az email címüket, úgy, hogy egy plaxo nevü programba másolta át őket. (A plaxo eredetileg arra jó, hogy a különböző social networking siteokba épített kódja segítségével figyelje az egyes juzerek adatlapjain történő módosításokat és értesítést küldjön azokról a juserek barátainak. PL. a barátnőm átirta a profilján, a "kapcsolatban"-t "egyedülárróla", a plaxo szól nekem). Szóval a plaxo átnézte a faszi ottani, aztán a facebook-os kontaktlistáját, és ami nem volt benne a plaxoban, azt beletette, mondhatni "merge"-elte. A két klubból csinált egyet. A facebook ezt nem nézte olyan jó szemmel, úgyhogy a renitens emailgyűjtő profilját letiltották pár napra.
Ami sokkal érdekesebb, hogy az a cucc, amit OPEN SOCIAL API néven emlegetünk, a gyakorlatban jelent meg. Az, hogy a közösségi oldalak egymás felé való megnyitása, adatainak közössé tétele mit is rejteget a jövőre nézve még kérdéses. Itt van pl ez a mozgalom, a dataportability, ami TAKE ACTION-t hírdet az adatokat egymástól elzáró silók (értsd: facebook, myspace, orkut, stb) falainak lebontásáért, és ehez ha jól láttam, még ehhez szükséges kódokat is le lehet tölteni.
És ettől fgva megint az egyedi, a nem intézményesült tartalomszolgáltató joginál vagyunk, (értsd: átlagfelhaszáló). Ha feltöltjük a profilunkat, amin rajta van, hogy milyen zenét szeretünk és azt valaki felhasznlja bármire (modjuk annyira menőn nézünk ki a feltöltött fotóinkon, hogy trendszetterekké válunk), akkor mi adatot szolgáltatunk, kölcsönadunk, vagy ellopja azt valaki. Milyen jogaink fűződnek az egyéni profilunkon lévő adatokhoz? Az a facebook tulajdona, vagy a miénk, vagy esetleg az internet teljes közösségét megillető creativ commons védjegye alá tartozó szellemi termék?
Ez ezért érdekes, mert a közeljövőben elég lesz egy átfogó, minden részletünkre kiterjedő profilt létrehoznunk, egyetlen egy közösségi oldalon, (vagy , egy még nem létező, "Super Profile" nevü aplikációjával tesszük ezt, természetesen a windowsban), és publikálni azt a világálón, ahhoz hogy bárki más számára láthatóak, és pokeolhatóak legyünk. Azt, hogy ki számára, mi látható, beletellik majd pár órába beállítani, (sőt a huszonéves ellenkező nemű potenciális partnereinknek talán mást adunk be, mint jövendő beli főnökeinknek), de még sem kell hetente regisztrálnunk az újabbnál újabb közösségi oldalakra. És számomra ez az egyik legérdekesebb kérdés.
Ugyan azok az emberek vagyunk a különböző közösségi oldalaokon, vagy mindenhol egy kicsit mások? Más fotókat töltünk fel a wiwre (amit barátaink olykor lecsekkolnak, hogy éppen hogyan állunk pasival/kilókkal/munkahellyel), mint a facebookra, vagy Linkedinre. Más írunk a "magunkról" mezőbe és mást a kedvenc hobbik közé.
Én személy szerint nem tartozom ezek közé. Felőlem tessék összenyitni az egészet, és adatbázis kezelő legyen a talpán, ami nem bolondul majd meg a sok eltérő form között. De egy kicsit sajnálnám a közösségi oldalak sokszinuségét, ha a "nagy merge-lés" folyamán elveszítenénk a különböző networkok sajátos ízét: a facebook bohokásságát, a wiw unalmát, a linkedin tenyérbemászó nyomulását. Kér lenne értük de egyenlőre mindez csak (rém)álom.